Maciej Jasiński

Studia magisterskie ukończyłem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku fizyka doświadczalna. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskałem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nad doktoratem pracowałem w Laboratorium Maszyn Biomolekularnych, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2017 – 2019 odbyłem staż podoktorski w Michigan State University w stanie Michigan w USA na wydziale biofizyki i biologii molekularnej. Obecnie pracuję w Laboratorium Bioinformatyki Strukturalnej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W swoich badaniach wykorzystuję techniki symulacji komputerowych, takie jak dynamika molekularna, do badania procesów biologicznych. Moje zainteresowania obejmują w szczególności zagadnienia związane z kwasami nukleinowymi: m.in. oddziaływania syntetycznych kwasów nukleinowych z RNA żywych organizmów, oraz przewidywanie struktury DNA u bakterii.

Maciej Jasiński fizyk wyjaśnia

Jestem laureatem konkursów popularyzatorskich Inter (organizowany przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej) oraz FameLab (organizowany przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, Centrum Nauki Kopernik i British Council). W ramach popularyzacj nauki współracowałem z miesięcznikiem Focus, Programem 4 polskiego radia, Fundacją Uniwersytet Dzieci. W ramach projektu eNgage Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej zrealizowałem projekt p.t. „Nautech”, którego efktem było powstanie kanału na youtube. Współtworzyłem stronę fiztaszki.pl. Współpracuję także ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki.

Kontakt: fizykwyjasnia (at) gmail.com