Nie trzeba być wielkim, żeby być skutecznym

Dzisiejszy wpis chciałem zacząć słowami: „Spotkanie z wielkim człowiekiem”. Jednak po spotkaniu, z laureatką nagrody Nobla prof. Adą Yonath, zacznę inaczej:

„Nie trzeba być wielkim, żeby być skutecznym”

Spotkałem profesor Yonath w trakcie konferencji: Multi-Pole Approach to Structural Science. Słowo „spotkałem” jest tutaj użyte oczywiście na wyrost. Prof. Ada Yonath była honorowym gościem konferencji i prowadziła wykład otwarcia. Mi do takiej sławy jeszcze daleko i byłem tylko jednym z wielu młodych ludzi, którzy skorzystali z okazji i spróbowali zamienić kilka słów z noblistką.

Prof. Yonath  otrzymała w 2009 roku Nagrodę Nobla  w dziedzinie chemii za badania nad strukturą i funkcją rybosomów. Rybosomy, to takie maszyny, które w komórkach odpowiadają za produkcję białek. Biolodzy pewnie nie nazwaliby ich maszynami (ale pewności nie mam). Ja jako fizyk zostawiam sobie prawo do pewnych błędów i uproszczeń w nomenklaturze. Nie jest jednak tak, że o rybosomach nie wiem nic. Wręcz przeciwnie, od 2009 roku czyli od momentu gdy prof. Ada Yonath dostała Nagrodę Nobla, sam zajmuję się badaniem oddziaływań syntetycznych kwasów nukleinowych z rybosomowym RNA. Wydaje mi się, że profesor Yonath to najbliższa mi noblistka. Razem z nią nagrodę otrzymały jeszcze dwie osoby:  Thomas Steitz and Venkatraman Ramakrishnan. Z profesorem Ramakrishnanem spotkałem się w Warszawie w maju 2014 roku.

Wykład Profesor Yonath

Na wykładzie Profesor Yonath byłem już drugi raz. Tym razem oprócz historii odkrycia rybosomu i bardzo popularno-naukowego przedstawienia jego głównych funkcji pojawił się też aspekt historyczny. Okazało się, że rodzice profesor Yonath pochodzili ze Zduńskiej Woli i Polska jest noblistce bardzo bliska.

W trakcie wykładu wyłapałem dwa ciekawe cytaty. Pierwszy już znacie. Słowa „Nie trzeba być wielkim, żeby być skutecznym” pojawiły się w kontekście antybiotyków, których działanie polega na blokowaniu bakteryjnych rybosomów. Można je porównać do szpilki, która choć mała, to wsadzona w odpowiednie miejsce w mechanizm zegara może całkowicie zablokować jego działanie. Drugi ciekawy cytat dotyczył powszechności stosowania antybiotykoterapii i walki ludzi z bakteriami. Profesor Yonath powiedziała: „Bakterie były na świecie przed nami, współistnieją z nami teraz i pewnie zostaną jak nas już nie będzie”. Było to niejako podsumowanie dyskusji o tym, czy mamy szansę kiedykolwiek pokonać bakterie. Możemy wygrywać bitwy, ale wojnę raczej przegramy.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.