Jak bez miernika sprawdzić czy bateria jest naładowana?

Bateria alkaliczna typu „paluszek” (inaczej AA, albo LR6) ma znamionowe napięcie 1.5 V. W nowych jest ono nieco wyższe, wynosi około 1.6 V, a podczas rozładowywania stopniowo się zmniejsza. Dzięki temu, jeśli dysponujemy woltomierzem, możemy w prosty sposób sprawdzić w jakiej kondycji jest bateria którą posiadamy. Ale jak sprawdzić stan naładowania baterii gdy nie mamy woltomierza, ani multimetru pod ręką? Odpowiedź znajduje się na filmie poniżej:

Eksperyment polega na obserwacji czy upuszczona bateria odbija się od powierzchni, na którą upada. Nowa nie odbija się prawie w ogóle, a rozładowana wręcz przeciwnie. Efekt został niedawno opublikowany w Journal of  Materials Chemistry A. Na zmianę sposobu, w jaki odbija się bateria, wpływa reakcja chemiczna zachodząca podczas jej rozładowywania. Znajdująca się wewnątrz baterii cynkowa anoda, w nowej baterii ma formę żelu. Gdy bateria rozładowuje się, cynk utlenia się, a żel zmienia się w ciało stałe, które nie tłumi uderzeń i bateria zaczyna się odbijać.

Na animacji poniżej widać jak odbijają się od stołu baterie o różnym stanie naładowania.

baterie-gif

 

6 comments

    1. Ja akumulatory sprawdzam zawsze zrzucajac z 1 piętra. Odbiją się to są puste a jak zostaną od razu na dole to pełne… Sprawdziłem.. na 100% działa..

  1. ciekawe, ale… metoda raczej średnio skuteczna biorąc pod uwagę (na podstawie zamieszczonej animacji), że już w połowie rozładowana bateria skacze tak samo wysoko jak pozostałe rozładowane i niewiele wyżej niż ta naładowana w 60%. Bez kontroli pozytywnej w postaci świeżej baterii do kosza trafi dużo całkiem jeszcze naładowanych baterii, bo jak skacze to skacze, skąd mam wiedzieć jak wysoko (nie) powinna skakać? lepiej pozostać przy starej metodzie – włożyć i sprawdzić, czy sprzęt działa (a przy okazji dokupić zapasowe paluszki) 😉
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.