Jaka jest różnica między kosmonautą, a astronautą?
Dlaczego niektórych zdobywców przestrzeni kosmicznej nazywamy kosmonautami, innych astronautami, a jeszcze innych tajkonautami? Odpowiedź związana jest z pochodzeniem tych słów, a raczej pochodzeniem osób, które się nimi opisuje. Jeśli lot w przestrzeń kosmiczną odbył obywatel Rosji, a w przeszłości ZSRR czy innego z krajów satelickich, nazywano go kosmonautą. Tymczasem jeśli szczęśliwcem był ktoś z USA nazywano go astronautą. Określenia astronauta i kosmonauta są synonimami, do których dołączyło w ostatnim czasie słowo tajkonauta. Powstało ono w 1998 roku po pierwszym udanym chińskim orbitalnym locie załogowym. Na początku miało być żartobliwym określeniem, ale przyjęło się w anglojęzycznych mediach i dziś już oficjalnie chińskich astronautów nazywa się tajkonautami.
Kto był pierwszy?
Kosmonauta czy astronauta? Kto był pierwszy? Był to czas tak zwanego wyścigu kosmicznego, w którym USA i ZSRR prześcigały się w pokonywaniu kolejnych granic ludzkości. Wyścig kosmiczny swoje korzenie brał wprost z rywalizacji technologicznej podczas zimnej wojny. Wiele z technologii służących do podboju kosmosu mogło zostać z powodzeniem wykorzystane do budowy międzykontynentalnych rakiet balistycznych przenoszących chociażby głowice jądrowe. Zmagania dotyczące wysłania pierwszego człowieka w kosmos wygrał Związek Radziecki. Pierwszym człowiekiem, który wykonał lot orbitalny był Jurij Gagarin. 12 kwietnia 1961 roku w trakcie swojego niespełna dwugodzinnego lotu okrążył on Ziemię, po czym bezpiecznie wylądował na spadochronie.
Kosmonauci i astronauci – historia zdobywców kosmosu
Gdzie najlepiej poznać historię kosmonautyki jeśli nie u źródła? Zobaczcie fotorelację z fizycznej wycieczki do Muzeum Kosmonautyki mieszczącego się w twierdzy Pietropawłowskiej w Sankt Petersburgu. Zwiedzając wystawy i robiąc zdjęcia czułem się trochę jak szpieg, który w czasie zimnej wojny próbuje podejrzeć technologię wroga.