Jak przemieszcza się światło w światłowodzie?

Na powyższej animacji widać wiązkę światła, która po wniknięciu w szklany walec nie może się z niego wydostać. Nawet gdy laser skierowany jest pod kątem, światło nie wydostaje się poza szkło. Jak to możliwe? Przecież ta szklana rurka nie jest pokryta od zewnątrz żadnym lustrem ani materiałem odbijającym.

Całkowite wewnętrzne odbicie

Za obserwowany efekt odpowiada zjawisko nazywane całkowitym wewnętrznym odbiciem. Jest ono następstwem załamania światła na granicy dwóch różnych ośrodków. Światło przechodzące z ośrodka o wyższym współczynniku załamania (np. z wody) do ośrodka o niższym współczynniku załamania (np. powietrza) pod kątem większym niż kąt graniczny, nie przechodzi przez granicę, tylko ulega odbiciu do wnętrza pierwszego ośrodka.

RefractionReflextion

Zastosowania

Całkowite wewnętrzne odbicie odpowiada też za działanie wielu urządzeń m.in.:

  • światłowodów i endoskopów
  • samochodowych czujników deszczu
  • czytników linii papilarnych

Całkowite wenętrzne odbicie odpowiada też za blask (refleksy świetlne) oszlifowanych diamentów.

2 comments

    1. On odbija się prosto. Wygląda jak sinus bo rurka została wykonana z grubego materiału, a że to walec, (ściany jego są wszędzie zaokrąglone) to z naszej perspektywy wydaje się, że się załatwia linia. Gdyby to było prostopadłościanem, to widziałbyś, że odbija się to pod takim kątem jak padło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.