Wizyta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

Podczas Dni Otwartych, zorganizowanych w ostatni weekend, z okazji 60-lecia powstania instytutu, Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziło ponad 3000 osób. Spośród dziesięciu tras tematycznych po  najbardziej ciekawych miejscach instytutu największą popularnością cieszyło się zwiedzanie reaktora MARIA, Ośrodka Radioizotopów Polatom jak i Centrum Informatycznego Świerk. Zobaczcie sami, jak było w NCBJ:

Ogromne zainteresowaniem Dniami Otwartymi w naszym instytucie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania

mówi prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ, organizator Dni Otwartych –

największym zainteresowaniem cieszyła się MARIA, jedyny działający w kraju reaktor jądrowy. Reaktor ten nie produkuje na zewnątrz energii – jest natomiast potężnym źródłem neutronów. Wykorzystujemy je nie tylko do prac badawczych ale również do naświetlania materiałów, z których uzyskuje się np. molibden 99. Zwiedzający byli zaskoczeni tym, że tylko jeden tydzień pracy naszego reaktora umożliwia produkcję preparatów dla 100 000 pacjentów na całym świecie, a nasz Ośrodek Radioizotopów POLATOM eksportuje swoje produkty do 78 krajów”.

Dni Otwarte to nie jedyna szansa aby zobaczyć prace NCBJ. Instytut bierze udział w wielu wydarzeniach popularyzujących naukę i wiedzę, jak również umożliwia zwiedzanie reaktora dla zorganizowanych wycieczek. W każdym roku z takiej formy korzysta ponad 7 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

My na pewno wrócimy tam jeszcze nie raz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.