Dlaczego Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, a nawet zdegradowany niedawno do poziomu planetoidy Pluton, oraz wszystkie inne obiekty powiązane grawitacyjnie ze Słońcem krążą wokół niego w tym samym kierunku?
W którą stronę krążą planety?
Sam kierunek okrążania Słońca, w naszym przypadku przeciwny do ruchu wskazówek zegara, jest czysto arbitralny. Gdybyśmy spojrzeli na Układ Słoneczny „od spodu”, to byłby to kierunek przeciwny, czyli zgodny z ruchem wskazówek zegara. Tym bardziej ciekawe wydaje się pytanie, dlaczego wszystkie obiekty wokół Słońca krążą w tę samą stronę, skoro żaden z kierunków nie jest w kosmosie wyróżniony? Związane jest to z procesem powstawania naszego układu planetarnego.
Zanim powstało Słońce i krążące wokół niego planety, cała tworząca je materia była tylko kosmicznym obłokiem, składającym się z niezorganizowanego gazu i innych drobnych cząsteczek. Każdy ze składników tego obłoku posiadał jakąś swoją rotację w jedną lub drugą stronę. Cała chmura jako całość też posiadała pewną niezerową rotację. Gdy pod wpływem grawitacji obłok się zapadał, formowała się nasza gwiazda i planety, ruchy poszczególnych cząsteczek kumulowały się i całość zaczęła obracać się w jedną stronę. W przypadku Układu Słonecznego okazał się to być ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Można zatem powiedzieć, że kierunek w jakim planety krążą wokół Słońca jest czysto przypadkowy.
Jesli chodzi o obroty planet wokół swojej osi, to również występuje w tym pewien porządek. Chociaż, co ciekawe, nie wszystkie planety obracają się w tym samym kierunku w jakim orbitują wokół Słońca. Oś obrotu Urana jest przechylona pod kątem prawie 90 stopni względem osi orbity słonecznej. Uran wokół własnej osi obraca się niejako „na boku” jakby toczył się po swojej orbicie. Wenus natomiast, obraca się tak jak inne planety, ale w przeciwnym kierunku – zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przyjmuje się, że w momencie powstania Układu Słonecznego wszystkie planety obracały się tak samo. Odchylenia Wenus i Jowisz są wynikiem silnych kolizji z innymi ciałami niebieskimi, które mocno wpłynęły na ich ruch.
Bzdura !!! To wcale nic nie wyjasnia
Ale patrzac na to z dalszej perspektywy to jest to ten sam kierunek obrotu co naszej galaktyki drogi mlecznej i to ona a raczej kierunek obrotu czarnej dziury wewnatrz galaktyki musi miec wplyw na reszte obiektow znajdujacych sie w galaktyce