Zagadka z samolotem wzbudziła dość duże zainteresowanie na naszym facebookowym profilu. Pod obrazkiem pojawiło się wiele komentarzy wskazujących różne rozwiązania. Wielkie dzięki wszystkim za aktywność.
Choć forma pytania sugerowała, że któryś z samolotów jest cięższy. Tak naprawdę będą one ważyć tyle samo. Oczywiście pod warunkiem, że kabinę samolotu możemy uznać za zakmnięty układ (we współczesnych samolotach możemy śmiało przyjąć, że tak jest).
Ptak latając wewnątrz samolotu nie spowoduje zmniejszenia jego ciężaru! Unosząc się, rzeczywiście nie oddziałuje na podłogę bezpośrednio swoimi nogami. Machając skrzydłami, wytwarza jednak pod sobą zwiększone ciśnienie powietrza, które oddziałuje na podłogę samolotu z siłą nacisku, równą ciężarowi ptaka. Mówiąc bardziej obrazowo: Ptak machając skrzydłami, odpycha się poprzez powietrze od podłogi samolotu i nadal wywiera na nią nacisk.
Można też na to spojrzeć z innej strony. Ciężar całego układu to suma ciężarów: samolotu, powietrza w samolocie i ptaka. Unoszenie się ptaka możemy zatem porównać do zmiany rozmieszczenia ładunku w samolocie. Nie ma to żadnego wpływu na ciężar całości. Nadal mamy jeden samolot, jednego ptaka i tyle samo powietrza. To czy ptak macha skrzydłami czy nie, nie ma wpływu na jego ciężar.
Tematem tym zajmowali się również Pogromcy Mitów w jednym ze swoich programów. Wykorzystali do tego żywe gołębie i zdalnie sterowany model helikoptera. Tutaj macie wynik eksperymentu z ich oficjalnej strony. Oraz cały odcinek na youtube:
Do wykonania ilustracji wykorzystałem motywy z The Noun Project, wykonane przez: Aha-Soft, Timothy Dilich, Jose Manuel de Laa, Eric Bird, Darren Dutch.
No, czyli na facebookowym profilu odpowiedziałam dobrze! 🙂
Mi na myśl przyszło drugie wyjaśnienie; na powietrze oddziałujące na podłogę raczej bym nie wpadła. 😀
Ortografia wyjaśnia, naprawdę piszemy razem. Pozdrawiam
Dzięki
to jest zadanie z logiki. zaden samolot nie dotyka wagi.