Jetpack
Jetpack, czyli po polsku, plecak odrzutowy, tyle że na wodę. Pozwala na loty na wyokości maksymalnie około kilkunastu metrów i wykonywanie różnego rodzaju akrobacji. Swoje działanie opiera na tej samej zasadzie co silniki odrzutowe. Tylko, że z dyszy pędnych zamiast gorących gazów powstałych wskutek spalania paliwa, wydobywa się woda pod dużym ciśnieniem.
Silnik odrzutowy na wodę
Siłę napędową każdego urządzenia typu jetpack, czy flyboard stanowi skuter wodny o odpowiedniej mocy, który połączony jest z nim wężem o długości około 20 metrów. Napęd typowego skutera wodnego można porównać do bardzo wydajnej pompy wodnej, która wyrzuca za skuter wodę z ogromną prędkością i rozpędza go w ten sposób. Po połączeniu z jetpackiem, skuter traci swój napęd, a cała woda pod ciśnieniem wykorzystywana jest do wytworzenia strumieni, które unoszą jetpack. Sterowanie odbywa się poprzez regulację nachylenia wylotu dyszy. Moc odrzutu reguluje się poprzez zmianę obrotów silnika skutera wodnego.
Jak się lata jetpackiem?
Czy latanie na jetpacku jest trudne? Mi za pierwszym razem udało się całkiem nieźle! Pewną trudność sprawia fakt, że mocą urządzenia steruje operator skutera. Przez to można niechcący odbyć całkiem długi rejs z twarzą pod wodą. Gdy opanujemy jednak jak ustabilizować całe to ustrojstwo, możemy cieszyć się lataniem.
Prawdziwy jetpack
Skoro jesteśmy już przy plecaku odrzutowym, to warto wspomnieć, że na świecie podejmowane są całkiem udane próby konstruowania prawdziwych jetpacków. Takich z prawdziwymi silnikami odrzutowymi, które pozwalają na prawdziwe nieskrępowane prawie niczym loty. Prawie ponieważ ograniczeniem na pewno jest ilość paliwa, którą możemy zabrać ze sobą, a przy tym także zasięg urządzenia i czas lotu. Pewną komplikację stanowi też na pewno olbrzymi hałas generowany przez silniki. Ale kto wie, może właśnie to jest przyszłość transportu?